Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je danas da će popis poljoprivrede, koji je planiran za drugu polovinu 2023. godine, dati sveobuhvatan prikaz toga gde se nalazi srpska poljoprivreda u odnosu na period od pre 10 godina.
Nedimović je, obrazlažući u Skupštini Srbije Predlog zakona o popisu poljoprivrede 2023. godine, rekao da je predviđeno da rezultati popisa budu objavljeni godinu dana kasnije.
Potpredsednik Vlade je objasnio da će Srbija dobiti i bazu podataka i statističke podatke vezane za poljoprivredu, istakavši da će donosiocima odluka u vezi sa tom građom ubuduće biti lakše, jer će podaci odgovarati realnom vremenu.
On je istakao da je situacija u oblasti poljoprivrede znatno bolja nego ranije, preciziravši da je država za mere koje se, između ostalog, tiču pomoći poljoprivrednicima za mehanizaciju i sisteme za navodnjavanje, 2016. godine mogla da izdvoji približno 600 miliona dinara.
Nedimović je naglasio da je četiri godine kasnije isplaćeno 11,2 milijarde dinara, što govori o tome koliko je povećan kapacitet države, ali i koliki je broj onih koji apliciraju za pomenutu pomoć, koja se finansira isključivo iz budžeta.
Potpredsednik Vlade je danas predstavio i Predlog zakona o utvrđivanju finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 i Predlog zakona o potvrđivanju finansijskog ugovora COVID-19 podrška Vladi Srbije za mala i srednja preduzeća i preduzeća srednje tržišne kapitalizacije između Evropske investicione banke i Republike Srbije.
On je uputio poziv poslanicima da podrže predložene zakone kako bi svi koji su konkurisali iz sektora malih i srednjih preduzeća dobili podršku za obrtna sredstva i održavanje tekuće likvidnosti.
Podrška će biti realizovana kroz Fond za razvoj, objasnio je on i precizirao da je rok otplate za održavanje likvidnosti 48 meseci, grejs period 18 meseci, a kamatna stopa jedan odsto na godišnjem nivou.
Prema njegovim rečima, minimalni iznos kredita za privredna društva je milion dinara, za zadruge 200.000 dinara, dok maksimalni iznos kredita za preduzetnike i mikro pravna lica može biti do 10 miliona dinara.
Potpredsednik Vlade je rekao da je maksimalan iznos kredita za mala pravna lica 60 miliona dinara, a za srednja pravna lica do 100 miliona dinara.
Imajući u vidu da su privredni subjekti iz oblasti turizma, ugostiteljstva i putničkog saobraćaja posebno bili pogođeni zbog pandemije, vodilo se računa o tome da im se omogući korišćenje sredstava pod nešto povoljnijim uslovima, naveo je on.
Nedimović je ukazao na to da je rok otplate za ove kredite do pet godina, a uključuje grejs period do dve godine, sa istom kamatnom stopom od jedan odsto na godišnjem nivou.