FOMO (FEAR OF MISSING OUT) -SËMUNDJE MENDORE E NJERIT MODERN

A keni problem gjatë bisedës me njerëz të tjerë ose duke shikuar një film apo lojë, a  kontrolloni vazhdimisht telefonin tuaj? A ankohet  familja juaj në këtë zakon të vazhdueshëm të mediave sociale? Nëse jeni në  panik kur nuk keni qasje në ËiFi, ju mund të keni FOMO-të cilën Anglisht Oxford shpalli  fjalën e Vitit për vitin 2013.

Frika nga mosveprimi (FOMO) është ankthi i shkaktuar nga një ndjenjë e papritur që ju  nuk merrni pjesë në gjërat emocionuese dhe të vlefshme që po ndodhin rreth jush. Ardhja e mediave sociale e ka bërë këtë shumë më të vështirë për shumë veta, pasi është e mundur të shohësh se çfarë po bën dikush pothuajse në çdo kohë.

Frika e mosveprimit është një lloj ankthi shoqëror. Kjo u përcaktua nga Andreë Przibilski në Universitetin e Essexit si një frikë që njerëzit e tjerë mund të kenë mësimet që neve na mungojnë. Ajo karakterizohet nga dëshira për të qëndruar e lidhur – vazhdimisht me burime që synojnë të na tregojnë se çfarë po bëjnë të tjerët.

Studimet e fundit kanë treguar se FOMO është e lidhur me ndjenjat e pakënaqësisë.

„Problemi me FOMO është që individët shikojnë jashtë në vend të shikojnë  brenda“, tha Darlene McLaughlin, një specialist psikiatrik në Teksas. „Kur ju jeni  të përcaktuar për“ të tjerë „ose“ më mirë „“(në mendjen tuaj), humbni ndjenjën autentike për veten tuaj. Kjo frikë e vazhdueshme e mosveprimit do të thotë që ju nuk merrni pjesë si një person i vërtetë në botën tuaj dhe jetën tuaj.

Një adoleshent mesatar shpenzon tetë deri në dhjetë orë çdo ditë në telefonin e vetj celular dhe kur ne vazhdimisht besojmë se kemi diçka „të humbur“, mund të vij te  ankthi dhe depresioni. Nuk është për t’u habitur që përdorimi i ilaçeve kundër depresionit është shumë i lartë dhe po rritet çdo vit.

Sipas McLaughlin, në të paktën tre deri në 13 përqind të popullsisë, një gjendje e quajtur ankth sociale është diagnostikuar. „Një pjesë e ankthit social është frika se ata do të dënohen nga të tjerët ose se do të turprohet në  ndërveprimet sociale.“ FOMO çon në mungesë të vetëbesimit dhe tërheqjes nga shoqëria “

.Edhe pse jo të gjithë mund të përjetojnë ankth serioz social, për fat të keq, shumë prej nesh kanë FOMO – edhe nëse nuk jemi të gatshëm ta pranojmë atë dhe vazhdimisht të brengosemi për atë që bëjnë të tjerët, na prek edhe më shumë në jetën tonë.Pra, si ta luftojmë FOMO-n?

Ju mund të kapërceni FOMO duke u përqëndruar, duke ndryshuar zakonet tuaja dhe duke punuar për të qenë më mirënjohës për jetën tuaj.

Qëllimi kryesor i mediave sociale duhej të ishte – disi një lidhje – jo një mjet promovimi. Mos lejoni që mediat sociale të vjedhin paqen e brendshme duke dashur të jeni diku tjetër ose të harrojni atë që keni.

Mos u kapni në magjinë e shkëlqyer që të tjerët e projektojnë në mediat e tyre sociale. Është e lehtë të harrosh se të njëjtët njerëz që shpallin këto selfi të përsosur, të përqafuar dhe duke  qeshur, gjithashtu kanë ditë të këqija – ata thjesht nuk vendosin të dokumentojnë ato momente. Mediat sociale janë shumë të kultivuara: ju  shkoni atë  se çfarë duan të shohin të tjerët, jo realitetin e tyre.

Më e rënsësishme është përgjegjësia  që ke për vete. Në fakt, kur filloni të përdorni mediat sociale si një mjet për të shijuar momentin dhe jo si një mjet jetese, ju mund të filloni të shfrytëzoni  jetën tuaj, dhe jo të  e humbisni atë.

Projekti “ Të gjithë duhet të dimë“ është bashkëfinancuar nga buxheti i Republikës së Serbisë – Ministria e Kulturës dhe Informacionit. Pikëpamjet e shprehura në një projekt mediatik të mbështetur nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamj21et e autoritetit që i ka ndarë fondet.

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije portala INFO CENTAR JUGA.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Najnovije
Najstarije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Scroll to Top