JELENA FILIPOVIQ ,PSIKOLOGE SHF “GORNJA JABLANICA“(JABLANICA E EPËRME) MEDVEGJË – AJO QË UA LËMË FËMIJEVE TANË NUK ËSHTË PASURIA E PRONËS, POR SISTEMI I VLERAVE, BESIMIT, MIRËKUPTIMIT, DASHURIS…

Jelena Filipoviq Psikologe SHK „Gornja Jablanica” (Jablanica e Epërme) Medvegjë – „Ajo që ua lëmë fëmijëve tanë nuk është pasuria e pronës, por sistemi i vlerave, besimit, mirëkuptimit, dashurisë …“

Cilat janë abuzimet më të zakonshme të fëmijëve në internet që takuat? A mund të na jepni disa shembuj nga shkolla juaj?

Nuk kemi pasur probleme të mëdha në shkollën fillore „Gornja Jablanica“, të cilat ishin shkaktuar nga përdorimi i internetit dhe socializimi në rrjetet sociale. Ne patëm rastin të zgjidhim një mosmarrëveshje verbale midis nxënësve në shkollë, e cila më parë ishte iniciuar nga grindjet me shkrim dhe fyerjet në internet. Ne zgjodhëm problemin me sukses me një konsultim këshillimor të kryer në prani të prindërve, kujdestarëve  të klasës, psihologëve dhe drejtorëve të shkollave.

Edhe pse ky abuzim është i kohëve të fundit, sa është e rrezikshme? Pra, si mund të ndikojë në sjelljen dhe psikikën e fëmijëve?

Interneti sa më shumë që mund të jetë interesant dhe të ndikoj pozitivisht  aq shumë mund të ketë gjithashtu një anë negative. Para së gjithash, përdoruesit e internetit bëhen më pak miqësorë. Pastaj, anonimiteti është gjithashtu një pjesë negative e internetit, sepse kushdo mund të prezantohet në mënyrë të pa vërrtet… dhe nga ana tjetër, këto besime të pa vërrteta na bëjnë një objektiv të lehtë për njerëzit me synime të këqija. Ata kanë një ndikim negativ në zhvillimin kognitiv dhe shoqëror, sepse fëmijët kanë më shumë gjasa të mos  njohin atë që është e vërtetë dhe çfarë jo ….

Një përqindje e madhe e fëmijëve janë të vetëmeritor në arsimimin e tyre, sepse prindërit nuk kanë kohë për këtë. Sa i madh është ky problem i madh në botën e sotme në të cilën teknologjia, zakonet dhe nevojat e njerëzve ndryshojnë me shpejtësi të lartë?

A nuk kanë vërtet kohë prindërit apo vetëm  janë përcaktuar gabimisht prioritetet ? !!  Mendoj si shumica e kolegëve të mi se çdo prind duhet së pari të gjejë kohë për fëmijën e tij, pastaj për gjithçka tjetër … sepse „Fëmija është babai i një njeriu“. Ai erdhi si dhe obligime e tjera ekzistenciale, ato janë të rëndësishme dhe më shpesh të menjëhershme, i cili siguron mallra bazë materiale për zgjidhjen e nevojave themelore të njeriut, por nëse fëmija nuk ka vëmendje të mjaftueshme, më pas tregon probleme të sjelljes, ajo tregon  se prindi nuk u organizua mirë dhe nuk gjeti zëvendësim adekuat për mungesën e tij. Kjo nuk është një mungesë e kohës, por një grup i gabuar i prioriteteve të jetës.

Si psikolog, çfarë këshille do t’u jepnit fëmijëve, dhe prindërve, kur është përdorimi i sigurt i teknologjive të reja në pyetje?

Interneti dhe rrjetet shoqërore ndikojnë shumë në rritjen e fëmijëve. Prindërit luajn një rol të madh në të gjithë edukimin e përdorimit të teknologjisë së re! Nëse prindërit vendosin qartë si veten ashtu edhe fëmijën për një kufi sa kohë mund , dhe për sa kohë  nuk mund … nuk do të ketë probleme pavarësisht nga ndryshimet dhe sfidat e jetës. Kontrollimi  i sjelljes është i rëndësishëm në çdo aspekt. Koha kalon, sjell ndryshime të mëdha globale në të gjitha fushat e jetës … ne duhet të vazhdojmë me kohët me një sistem pozitiv të vlerave, sepse ajo që ua lëmë fëmijëve tanë nuk është pasuria e pronës, por sistemi i vlerave – besimi, mirëkuptimi, dashuria … kjo është e nevojshme për fëmijët, tani më shumë se kurrë.

Sa dhe si TKI moderne (teknologjitë e komunikimit të informacionit) ndryshojnë sjelljen, vlerat dhe fëmijërinë e fëmijëve?

Ndikimi i internetit në shëndetin mendor të fëmijëve nuk do të jetë negativ nëse një person / fëmijë nuk ka sistem të shqetësuar të vlerave (mënyrë të shëndetshme jetese, parandalim të hershëm, përcaktim të kufijve) dhe e di se si duhet të organizojnë kohën e duhur dhe të njohin nevojat e tyre.

Projekti “ Të gjithë duhet të dimë“ është bashkëfinancuar nga buxheti i Republikës së Serbisë – Ministria e Kulturës dhe Informacionit. Pikëpamjet e shprehura në një projekt mediatik të mbështetur nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamj21et e autoritetit që i ka ndarë fondet.

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije portala INFO CENTAR JUGA.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Najnovije
Najstarije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Scroll to Top