TË GJITHE DUHET TË DIMË -RASTET E KEQPËRDORIMIT TË INTERNETIT

Gjatë realizimit të projektit “ Të gjithë duhet të dimë“,redaksioni i   Qendrës së Informacionit të Jugut i drejtoi ftesën publike personave që drejtpërdrejt vuajtën nga një lloj abuzimi nëpërmjet internetit.

Ndonëse thirrja u drejtohej të rinjve, ne u referohemi gjithashtu si njerëz të moshuar. Më shumë se 80% e atyre që raportuan me përvojat e tyre negative ishin femra.

Në shumicën e rasteve, abuzimi lidhej me komentet negative dhe të shpeshta mbi postimet nëpërmjet rrjeteve sociale dhe dërgimin e mesazheve personale me përmbajtje të papërshtatshme. Në gjinin  femërore, situata më e zakonshme është të komentojë mbi pjesë të caktuara të trupit dhe shumica e komenteve dhe mesazheve, sipas mendimit të lexuesve tanë, kanë pasur një konotacion seksual direkt ose indirekt.

Sa i përket fëmijëve, zgjidhja më e shpeshtë e problemeve ishte bllokimi i shqetësuesve dhe parandalimi i komunikimit të drejtpërdrejtë me ta.  Dy nëna na shpjeguan se si fëmijët e tyre silleshin ndërsa ishin të shqetësuar në këtë mënyrë. Ne kemi shkruar gjerësisht për një rast, dhe të tjerët, për shkak të ngjashmërisë me artikullin e botuar, ne e lam pas dore. Në këtë rast , vajza u shqetësua nga bashkëmoshatarët e saj, të cilët pasi u bllokuan, bënë profile të rreme dhe dërguan mesazhe me përmbajtje të papërshtatshme. Pasi vajza pushoi të pranojë kërkesa për miqësi nga persona të panjohur, pas disa javësh, kolegët hoqën dorë pa ndërhyrjen e prindërve, shkollës dhe të ngjashme.

Informacioni që kemi mbledhur gjatë realizimit të këtij projekti na tregon se rastet e abuzimit në Internet kryesisht ndodhin përmes rrjeteve sociale, se autorët janë më së shumti bashkëmoshatarë, që të rinjtë zakonisht e zgjidhin këtë problem vetë duke bllokuar ekzekutuesin ose madje duke u tërhequr nga rrjetet sociale. Rrallë ndodh që prindërit, psikologët, institucionet arsimore apo institucionet e tjera shtetërore janë të përfshira në zgjidhjen e problemit, sepse viktimat janë të heshtura për këtë ose e pranojnë ngjarjen si diçka normale në botën e sotme.

Për këto arsye, është e vështirë të përcaktohet numri aktual i rasteve të abuzimit dhe abuzimit me Internetin, shkaku i ngacmimit dhe pasojat që të rinjtë dhe fëmijët vuajnë nga shokët bashkëmoshatar dhe përdoruesit më të vjetër të internetit.

Dhe, siç na tha zotri Boban Zdravkoviç, Potparol AP Leskovc:

„Gjëja më e rëndësishme është të zhvillohet ndërgjegjësimi i fëmijëve se ata mund të abuzohen në internet ose në komunikimin e përditshëm në internet. Ajo që është e qartë është se gjithnjë e më shumë fëmijë dhe në të gjitha moshat e mëparshme përdorin internetin, e cila është e mirë kur ajo është përdorur për përvetësimin e njohurive të reja, arsimit, shkëmbimin e informacionit të dobishme, dhe të ngjashme. Shpresojmë që përgatitja e mirë dhe edukimi i mirë do ta zvogëlojnë abuzimin në minimum.

Është e rëndësishme që fëmijët të njohin dhe të dinë se kur janë objekt i sulmit, kur të drejtat e tyre janë abuzuar dhe të forcohet, si dhe prindërit e tyre, për të gjitha rastet të raportojnë  institucioneve përkatëse. “

Qëndrimi i redaksionit  „Info Center Jug“ është  se për  zgjidhur  këtë problem duhet të punohet sipas veprimit  sistematik, i koordinuar i prindërve, institucionet arsimore, autoritetet policore dhe gjyqësore, mediat, shoqatat, shoqëria civile dhe të tjerët të cilët mund të ndihmojnë në botën e sotme e internetit dhe komunikimi tepër të shpejtë  të mbrojn  fëmijët dhe të rinjët.

Projekti “ Të gjithë duhet të dimë“ është bashkëfinancuar nga buxheti i Republikës së Serbisë – Ministria e Kulturës dhe Informacionit. Pikëpamjet e shprehura në një projekt mediatik të mbështetur nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e autoritetit që i ka ndarë fondet.

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije portala INFO CENTAR JUGA.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Scroll to Top