EFEKT NEGATIVE E REKLAMËSISË (REKLAMIM) PËR FËMIJËT

Megjithëse ka disa efekte pozitive të reklamimit për fëmijët, fakti është se reklamimi mund të ketë shumë efekte negative në mendjet e reja, veçanërisht nëse prindërit nuk janë të kujdesshëm dhe nuk u mësojnë fëmijëve të tyre për të pasur mendime kritike. Në shumë raste, mesazhet në reklama keqinterpretohen dhe çojnë tek fëmijët që kanë besime të gabushme. Reklamimi ndikon në mendimet e tyre, duke krijuar nevojën për të zotëruar produktin që ata shohin. Interneti  dhe format e tjera të medias shpeshherë impulsivisht gjenerojnë blerje.

Industria e reklamave shpenzon miliona dollarë çdo vit në reklama që u drejtohen fëmijëve dhe të rinjve. Publiku i ri është bombarduar me mesazhe bindëse përmes mediave siç janë interneti, televizioni, revistat, tabelat, radioja, etj. Sipas disa sondazheve, një fëmijë mesatar është i ekspozuar ndaj më shumë se 40,000 reklamave çdo vit në TV. Një studim madje pohon se në SHBA fëmijët shpenzojnë më shumë kohë duke parë televizor se sa janë në shkollë dhe për këtë arsye ata shikojnë më shumë reklama.

Është e vërtetë që edhe ekspertët kryesorë nuk e dinë se si të gjitha reklamat ndikojnë tek fëmijët dhe të rinjtë. Mënyra se si reagojnë fëmijët ndaj tyre varet nga një numër faktorësh, duke përfshirë moshën e tyre, atë që kanë përjetuar ose dinë dhe sa kanë pasur mundësinë të bëjnë pyetje dhe të flasin për atë që shohin në media.

Studimet sugjerojnë se kur fëmijët shikojnë më shumë televizion, ata ndoshta do të duan të kërkojnë më shumë lodra apo produkte të tjera.

Studimet kanë treguar se fëmijët nuk kanë aftësinë për të shikuar në mënyrë kritike në mesazhet e marketingut apo edhe të njohin reklamat si mesazhe marketingu deri në moshën adoleshente. Kjo do të thotë që mesazhet e marketingut mund të kuptohen si të vërteta dhe në shumë raste këto mesazhe mund të qëndrojnë brenda tyre deri sa të rriten.

Në shumë reklama, gratë e bukura të reja përdoren për të tërhequr klientët. Kjo pa dyshim do të ketë një ndikim serioz negativ në atë se si mendojnë fëmijët. Nga çokollata në veshje, pothuajse çdo reklamë nxjerr seksualitetin. Fëmijët atëherë mendojnë se duhet të duken kështu që ata pranohen. Ose të sillen në mënyrë të tillë që të jenë të njohur. Fëmijët, të rinjtë dhe adoleshentët kanë një perspektivë negative dhe kjo ndikon në mënyra të ndryshme.

Sot vajzat e reja kanë probleme të mëdha për shkak të fotografive që shohin në rrjetet sociale, televizionet, revistat, tabelat. Ata u thanë se ato duhet të duken  në një mënyrë të caktuar që të pranohen në shoqëri. Nëse nuk janë të vitale, të bukura, të buzëqeshura, të sigurta, nuk janë të popullarizuar dhe nuk kanë shumë miq. Fakti është se gratë pothuajse gjithmonë të bukura me trupa dhe fytyra të përsosur përfaqësojnë produkte të marketingut. Për shkak të dëshirës së tyre për t’u dukur si gratë e tilla, vajzat mund të zhvillojnë çrregullime të ngrënies si anoreksi, etj.

Objektifikimi i grave është një tjetër çështje serioze që çon në reklama. Fëmijët e të gjitha moshave mësojnë të objektivizojnë gratë si rezultat i reklamave seksuale që shpesh shihen sot, qoftë në një instagram, në ekranet televizive, ose në revista. Gratë tregohen si objekte seksuale për shitjen e produkteve, duke krijuar një ndikim negativ në mendjet e fëmijëve.

Numri i reklamave tërheqëse për ushqim dhe pije  për të rinjtë që ndikojnë negativisht në shëndetin e fëmijëve, sepse këto reklama nxisin ushqim jo të shëndetshëm, gjë që çon në rritjen e plotësimit, diabetit, problemeve të zemrës dhe gjendjet e tjera në fëmijët e vegjël.

Reklamimi gjithashtu mund të ndikojë në vetëvlerësimin e fëmijëve,kjo i bën ata emocionalisht inferiore ndaj fëmijëve të tjerë,nëse nuk kanë produktet e fundit që shfaqen në reklama.

Këto janë vetëm disa nga efektet e reklamave që shifen  sot.

Projekti “ Të gjithë duhet të dimë“ është bashkëfinancuar nga buxheti i Republikës së Serbisë – Ministria e Kulturës dhe Informacionit. Pikëpamjet e shprehura në një projekt mediatik të mbështetur nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e autoritetit që i ka ndarë fondet.

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije portala INFO CENTAR JUGA.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Scroll to Top