Ovaj praznik nije obeležen crvenim slovom u crkvenom kalendaru, ali je veoma poštovan, posebno među ženama. Prema narodnom verovanju, Sveta Marina je sestra od Svetog Ilije koja kažnjava gromom i zbog toga spada u „ognjevite svece“. Običaj je da se na ovaj praznik, kada zbog velike vrućine „gori nebo i zemlja“, ne rade nikakvi poslovi, kako po kući, tako i u polju.
Po verovanju, one kojima se na ovaj dan zapali žito ili seno Marija opominje jer su se ogrešili radeći na praznik. Na Ognjenu Mariju se ne valja kupati u „velikim vodama“, jer su brojni slučajevi utapanja baš na ovaj dan. Veruje se da devojke na ovaj dan treba da poklone ogledalce mladiću koji im se sviđa i da će taj zauvek u njih gledati kao „u svoj odraz u ogledalu“.
Prema narodnom verovanju, Ognjena Marija pali i kažnjava ognjem, a grmljavina na ovaj sveti praznik je loš znak. To može da znači da je pred nama teška i sušna godina, a stariji tvrde da su ovakve situacije ukazivale na bolest i siromaštvo.
Mošti su joj se nalazile u Carigradu do dolaska krstaša, a danas se njena ruka nalazi u svetogorskom manastiru Vatopedi. U manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera, počivaju njene čudotvorne i svete mošti, koje posećuju i pravoslavni i muslimani.
(Kraj)