Manastir Tuman nalazi se na devet kilometara udaljenosti od Golupca, u podnožju golubačkih planina, okružen šumom, na levoj obali Tumanske reke, što samoj svetinji daje posebnu lepotu. O nastanku i imenu manastira Tumana nema sigurnih svedočanstava, sva se ona javljaju dosta kasno (XIX vek) i čine u osnovi zapisano i od zaborava otrgnuto usmeno predanje.
Ako se oslonimo na narodno sećanje koje je do dana današnjeg živo u široj okolini manastira, Tuman je nastao kao zadužbina kosovskog junaka Miloša Obilića, za koga se smatra da je živeo i vladao delom današnjeg Braničeva. Pred Kosovski boj manastir još nije bio dovršen pa je Sveti knez Lazar pozvao svoga vlastelina da prekine zidanje svetinje rečima „Tu mani“ od čega je izvedeno ime manastira.
Nešto šire od ovoga nam govori predanje da je Miloš Obilić lovio po gustim šumama u okolini manastira, te da je u lovu nehotice ranio pustinjaka Svetog Zosima. Noseći podvižnika ka svom dvoru radi pokušaja da mu spase život i izvida ranu, na mestu gde je sada manastir svetac je molio da ga spuste i uzviknuo Milošu: „Tu mani i pusti me da umrem“ – što je kao i u prethodnoj varijanti predanja poslužilo kao osnova za ime manastira.
U monografiji manastira Vitovnice protojerej dr Radomir Milošević navodi mogućnost da se manastir Tuman može dovesti u vezu sa Jermenima trgovcima, s obzirom na to da manastir istog imena do danas postoji u njihovoj zemlji.
Na udaljenosti od oko 1 km od manastira Tumama, duboko u gustoj i drevnoj šumi, nalazi se na daleko čuvena isposnica Svetog Zosima. U steni koja dominira čitavim krajem nalaze se dve pećine, povezane uskim prolazom. U jednoj od njih živeo je, dok se u drugoj molio prepodobni Zosim. Danas je na mestu molitvene kelije Svetoga uređena kapela. U pećinama je sačuvan nakit i one su gotovo nedirnute ljudskom rukom. Pokraj isposnice nalazi se čudotvorni izvor, a iza njega prelep šumski vodopad.
Za sve one koji nisu u prilici da dođu u manastir Tumane a imaju potrebu za Tumanskim proizvodima, od sada mogu da poruče preko internet prodavnice na OVOM linku
Izvor:Manastir Tumane