Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da su američke sankcije na Naftnu industriju Srbije (NIS) sveobuhvatan udar na ruske kompanije i sve firme koje su povezane sa njima, uključujući i NIS. Traže od nas potpuni izlazak ruskog kapitala i interesa, i imamo rok od 45 dana, do 25. februara, da završimo sa svim operacijama, istakao je Vučić.
Vučić je objasnio da su sankcije protiv NIS-a sveobuhvatne, pogađajući ne samo naftne kompanije, već i sve one koji su na bilo koji način povezani sa njima, uključujući i naftnu industriju Srbije.
„Poštovani građani Srbije, Vlada Republike Srbije je 2008. godine prodala Naftnu industriju Srbije ruskom Gazpromu Neftu. Predsednik Tadić i premijer Koštunca doneli su odluku o privatizaciji jednog od najznačajnijih javnih preduzeća, verovatno Gazpromnjeftu, za odgovarajuću naknadu“, rekao je Vučić.
Istakao je da je u prethodnih 16 godina Naftna industrija Srbije značajno doprinela i budžetu i brojnim razvojnim projektima Republike Srbije.
„Danas, nekoliko dana pred promenu vlasti, najmoćnija zemlja na svetu, Sjedinjene Američke Države, uvele su sankcije naftnoj industriji Srbije. Srbija nije ništa uradila da bi dovela do ovih sankcija. Tako barem tvrde Amerikanci“, rekao je predsednik Srbije.
Američke vlasti su objavile zvanično saopštenje i nastaviće konsultacije sa Srbijom u narednim danima.
„Srbija nije doprinela uvođenju sankcija protiv kompanije koja posluje u našoj zemlji. Mi se nismo mešali u globalne konflikte i držali smo se po strani, ali sada smo suočeni sa ozbiljnim sankcijama. Važno mi je da vam kažem da ništa nismo krili od vas, građani Srbije. Izlazili smo u javnost iako su nam naši američki partneri zamerali zbog toga“, istakao je Vučić.
Vučić je obrazložio da su sankcije napravljene na osnovu pravnih akata iz 2014. i 2021. godine, a koje su odobrile američke administracije.
„Ove sankcije mogu biti izuzetno ograničavajuće, jer zabranjuju bilo kakve transakcije sa ruskim interesima i odmah blokiraju imovinu koja je povezana sa sankcionisanim licima“, naveo je Vučić.
Napomenuo je da je situacija veoma komplikovana i da se Srbija mora suočiti sa veoma strožim sankcijama, koje uključuju obavezu da se rudni i naftni resursi koji su povezani sa Rusijom potpuno uklone iz kompanije NIS.
„Šta se traži od nas? Imamo nekoliko rokova do kojih smo došli i nekoliko zaključaka. Reč je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji. Traže od nas potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS Novi Sad a.d. Čekaćemo da vidimo kakva će to tumačenja biti. Oni ne dozvoljavaju da bude 49 odsto, ili neki manji procenat ruskog kapitala, već potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a. Naftna industrije Srbije morali bi da krenemo odmah. I on mora da bude odobren od strane OFAK-a i vlade Sjedinjenih Američkih Država. Najavili su mogućnost konsultacija sa Republikom Srbijom, što ćemo mi sutra i da iskoristimo“, istakao je predsednik Srbije.
„Zaključno sa 25. februarom. Do tada moramo da završimo sve sa Rusijom, imamo prostora do 12. marta jedino još finansijsku transkaciju da produžimo, ali i to mora da bude odobreno od Ministarstva finansija SAD“, rekao je predsednik Srbije.
Naveo je da sankcije nastupaju u potpunosti, te da će jedino biti moguće da se izvrši preostalo plaćanje eventualne kupoprodajne cene, bilo kog udela.
„Tokom tog perioda moguće je održati samo postojeće ugovore i redovno poslovanje. Napravljena je kombinacija pravnih osnova sankcija“, rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je istakao da, iako sada lica iz NIS-a nisu bili na listi sankcija, ostavlja se mogućnost da svako „rusko lice stave na listu“.
„Pogađaju preko 400 pravnih i fizičkih lica, ovo su najteže sankcije do sada, targetira se kompletan ruski naftni sektor. Ovo je jedno od najvećih listiranja do sada. Posle tri godine rata u Ukrajini, targetira se celokupni ruski naftni sektor – od proizvođača, naftovoda, distributera, ali i zavisnih društava poput NIS-a, prevoznika, brodova, LNG i drugih luka, terminala, brokera, trgovaca, osiguravača, uključujući čak i entitete Kine“, naveo je predsednik Srbije.
Istakao je da nezvanično saznaje da će američkim sankcijama priključiti Velika Britanija, kao i najveći deo evropskih zemalja, ali i kompanije.
„One nikako neće želeti da rizikuju, jer su američke sankcije veoma teške sa ozbiljnim dejstvom protiv onih koji bi ih kršili. Srbija nije neprijateljska zemlja Ruskoj Federaciji. I mi ne želimo nikakvo neprijateljsko preuzimanje tuđe imovine. Zato ćemo razgovarati, i verujem da ću razgovarati sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Vladimirovičem Putinom. Telefonom, kao i na druge načine“, naveo je Vučić.
Istakao je da Srbiji predstoje teški razgovori i oko obnove gasnog aranžmana.
„Sutra imamo razgovore sa Amerikancima. Večeras ću oko 22 sata razgovarati i sa kineskim predstavnicima. Večeras imamo prvi let za Šangaj. Umesto da se radujemo velikom događaju u vidu otvaranja nove epohe u srpsko-kineskim odnosima, bavićemo se ovim“, ukazao je predsednik Srbije.
Ali, kako kaže, interesi Srbije biće zaštićeni po svaku cenu.
„Dragi su nama i Moskva i Vašington, svi su nam na svetu dragi. Ni protiv koga nemamo ništa. Ali nam je Srbija najmilija. Zaštitićemo interese Srbije po svaku cenu, građani nemaju razloga da brinu, neće biti nikakvih nestašica, i neće biti bilo kakve ekonomske katastrofe. Srbija hita u još više rada i pobeda, to što ćemo se suočiti sa velikim pritiscima i problemima ne znači da nećemo uspeti da ih savladamo. Poštovani građani, uz vašu pomoć pobedićemo i ovog puta i Srbija će 2025. godine biti najbrže rastuća ekonomija u Evropi“, zaključio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.