Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je danas da je u prvih šest meseci ove godine izvoz hrane za 13,9 odsto veći nego prošle rekordne godine, što uliva dodatnu sigurnost da imamo tržišta na koja možemo da izvezemo sav višak.
Nedimović je, prilikom otvaranja nacionalnog dijaloga o prehrambenim sistemima, rekao da je, iako imamo tržišta na koja izvozimo višak, pred državom izazov da taj izvoz očuva.
Kada uđemo u strukturu tog viška, kako je dodao, onda imamo razlog i za bojazan, pre svega što u ovom trenutku to dobro zvuči za ratarske kulture, kao što su pšenica i kukuruz, koje imaju rekordne cene.
Izazovi su veliki jer moramo da očuvamo izvoz i da ga stalno uvećavamo, a lako možemo doći do šest milijardi dolara izvoza hrane možda već sledeće godine, objasnio je potpredsednik Vlade.
Prema njegovim rečima, važno je da Srbija ne izvozi samo primarne poljoprivredne proizvode, već poluproizvode koji potiču iz prehrambene industrije ili gotove proizvode.
U Srbiji su se, kako je istakao, pojavili veliki trgovinski lanci i svi su smatrali da će oni da „uguše“ srpski agrar i to se tako i činilo u prve dve ili tri godine.
Nedimović je naveo da se to u poslednjih godinu i po dana promenilo, istakavši da se poljoprivrednici sve više raspituju za ulaz u ritejle, kao i da rade na ispunjavanju njihovih standarda.
Srpski agrar je to video kao šansu za fiksnu cenu, ali i kao mogućnost da se njihovi proizvodi nađu na stranim tržištima, jer su ritejl lanci zapravo multinacionalne kompanije, naglasio je on.
Potpredsednik Vlade je poručio da je to šansa za čitavu srpsku privredu i da je važno ulagati u mlekare, selektovanje i pakovanje voća i povrća.
S tim ulaganjima možemo da izvezemo hranu, i to ne u iznosu od šest milijardi dolara, već i 10 milijardi dolara, podvukao je Nedimović i ukazao na to da je Srbija napravila novu meru za unapređenje prehrambene industrije.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoa Žakob istakla je da je srpska poljoprivreda otporna na mnoge izazove, što se pokazalo i u vreme pandemije koronavirusa.
U odnosu na 2019. godinu, domaća poljoprivreda je i u 2020. ostvarila rast, rekla je Žakob i navela da 14 odsto zaposlenih u Srbiji radi u poljoprivredi i da je njen udeo u našem BDP-u 7,5 odsto.