U Leskovcu održan sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara i trening za unapređenje bezbednosti

Sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara (SRG) i trening za unapređenje bezbednosti novinara održani su 27. septembra u Leskovcu u organizaciji Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i Regionalne informativne agencije JUGpress.

This slideshow requires JavaScript.

Aktivno učešće predstavnika Visokog i osnovnog javnog tužilaštva iz Leskovca i Lebana, predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova kao i izuzetan odziv predstavnika lokalnih medija doprineli su da ovaj skup bude jedan od najzapaženijih događaja te vrste na jugu Srbije.

 Na početku sastanka, Milica Jovanović iz Regionalne informativne agencije JUGpress   predstavila je rezultate anketnog istraživanja ove agencije o bezbednosti novinara u lokalnim redakcijama u Jablaničkom i Pčinjskom okrugu.

Predstavnici Stalne radne grupe za bezbednost novinara – Dragana Bjelica i Rade Đurić govorili su o konkretnim mehanizmima, rezultatima i dosadašnjim iskustvima u radu ove grupe u kojoj aktivno učestvuju predstavnici novinarskih udruženja i medijskih asocijacija, Republičkog javnog tužilaštva i MUP-a Srbije. Fokusirali su se na predmete iz evidencije Vrhovnog javnog tužilaštva koji se odnose na slučajeve pretnji i ugrožavanja bezbednosti urednika i novinara iz redakcija JUG press, Rešetka, Naša nova reč i Jug medija iz Leskovca.

Tokom diskusije su otvorene ključne teme o izazovima sa kojima se suočavaju novinari u lokalnim sredinama. Učesnici su se osvrnuli na različite oblike pritisaka i pretnj sa kojima se novinari i novinarke često suočavaju uz konstataciju da takvo ponašanje vodi ka otežanom objektivnom i profesionalnom izveštavanju odnosno autocenzuri.

Dragana Bjelica (UNS) je istakla da je „veoma važno da se novinari ne razočaraju kada prijave pretnje koje treba da se procesuiraju od strane ovlašćenih organa“ dok je Rade Đurić (NUNS) istakao da „u praksi postoje pravne praznine i različita tumačenje člana 138. Krivičnog zakonika i da  pretnje ne bi trebale da se svode na lingivistiku.“ Istakao je da je SRG predstavlja neku vrstu filtera u slučejvima pretnji i da je nužno reagovati ako se novinar oseća uplašeno. Konstatovao je da su dosadašnje aktivnosti Stalne radne grupe za bezbednost novinara pomogle da se stvari promene nabolje i da je zbog obima posla u sferi bezbednosti novinara neophodno kadrovski ojačati tužilaštva i policiju.

Prisutni su izrazili zadovoljstvo brzinom reagovanja tužilaštva u slučaju pretnji tokom prve polovine ove godine. Predstavnice Visokog i osnovnog javnog tužilaštva iz Leskovca su istakle da se „trude da pretnje i ugrožavanje bezbednosti novinara ne ostanu nekažnjene.“ Slađana Ranđelović iz Visokog javnog tužialštva u Leskovcu je istakla da, iako postoje zakonske mogućnosti, za sada ni u jednom  prijavljenom slučaju „nakon odbačaja nije pisan prigovor tamošnjem Visokom javnom tužilaštvu.“

Ljiljana Stojanović (JUG Press) istakla je da pritisci na novinare u manjim sredinama nisu uvek u formi direktnih pretnji i da „pritisak postoji kada vam neko kaže da nešto ne možete objaviti na određeni način. Iako to nisu direktne pretnje po život, to su pritisci sa kojima se suočavamo“. Saša Mirković (ANEM) je istakao važnost organizovanja sastanaka treninga poput ovih održanih u Leskovcu gde na jednom mestu zajedno sede predstavnici policije, tužilaštva i lokalnih medija uz konstataciju da je rad Stalne radne grupa za bezbednost novinara omogućio direktniju komunikaciju između institucija i medijskih radnika i napredak  u domenu procedura za zaštitu novinara i medijskih radnika.“

Na sastanku je zaključeno da je prevencija veoma važna i da su potrebni dalji koraci kako bi se novinarima omogućilo da što slobodnije i profesionalnije svoj posao, dok je rad na suzbijanju pritisaka i pretnji ocenjen kao prioritet.

Nakon sastanka SRG, Branko Čečen je održao veoma uspešan ANEM-ov trening namenjen  unapređenju bezbednosti novinara iz Leskovca. Čečen se osvrnuo i na problem autocenzure, ističući da su „mnogi novinari primorani na samocenzuru kako bi očuvali svoja radna mesta, a samim tim i svoje zdravlje jer je činjenica da novinari svakodnevno trpe stres, pritiske pa čak i fizičke napade.“

Trening u Leskovcu bio je sedamnaesti po redu trening za unapređenje  bezbednosti novinara (koji je do sada širom Srbije pohađalo preko 250 učesnika) u okviru ANEM-ovog projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“ koji podržavaju Evropska komisija, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i medijsko odeljenje misije OEBS u Srbiji.

 

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije portala INFO CENTAR JUGA.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Najnovije
Najstarije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Scroll to Top