Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić izjavio je da očekuje da će nedovoljan broj zaposlenih u inspekcijskim službama biti rešavan naredne godine i da je primenom racionalizacije najviše pretrpela inspekcijska služba, pa se dešavaju, kako je rekao, paradoksalne situacije da u pojedinim okruzima inspekcijski nadzor obavlja samo jedna osoba.
„U Jablaničkom i Pčinjskom okrugu radi samo jedan zdravstveni inspektor, u Nišavskom okrugu takođe. Imamo situacije da na lokalnom nivou, jedan inspektor obavlja poslove četiri različite inspekcije, što je neodrživo“ kaže Ružić koji se sastao sa Koordinacionom komisijom koja kontroliše i rad 40 republičkih inspekcija.
Prema podacima u Srbiji jedan inspektor dolazi na 1.200 građana, a u Evropi na 780 građana. Ta činjenica, smatra Ružić, ukazuje na potrebu za kadrovskim obnavljanjem kako bi inspekcijske službne radile u skladu sa strategijom vlade za borbu protiv sive ekonomije i u interesu privrede i građana Srbije.
„Očekujem da sledeća godina bude godina optimizacije, a ne racionalizacije koja je kod nekih postala eufemizam za otpuštanje. Mislim da se sada otvara nova epoha u kojoj ćemo na optimalan način zapošljavati u onim službama, pa i u inspekcijskim, da bismo postigli ciljeve koji su potrebni i vladi i građanima“, rekao je Ružić.
On je dodao da je primenom Zakona o inspekcijskom nadzoru, koji je usvojen 2015. godine, u protekle dve godine rad inspekcijskih službi postao transparentiji, a priveredni ambijent daleko predvidljiviji. Ministar je naglasio da je važno je da građani i privrednici ne shvataju rad inspekcijskih službi kao kažnjavanje, jer oni sada imaju i savetodavnu funkciju.
„Rad inspekcijskih službi je u funkciji bezbednosti svih građana kada koriste neki proizvod, šalju dete u školu ili vrtić, odlaze u restoran, plaćaju porez… Inspekori nisu neprijatelji, oni rade u interesu svih nas“, rekao je Ružić.
On je kao najznačajnije rezultate u borbi države i inspekcijskih službi protiv sive ekonomije naveo da je Inspektorat za rad je u prvih sedam meseci ove godine zatekao 13.716 radnika „na crno“ od kojih je 12.861 posle nadzora zasnovalo radni odnos. Takođe, od avgusta 2015. obavljeno je više od 8000 nadzora nad neregistrovanim privrednim subjekatima, poput automehaničara u neprijavLjenoj garaži, butika po stanovima i sl. – 50% njih je legalizovalao svoje poslove nakon nadzora.
Ministar je podsetio d su otpočele sa redovne savetodavne aktivnosti između inspekcija i privrede, a razmatra se mogućnost i modaliteti uvođenja savetnika za privredu – specijalizovanih stručnjaka koji bi postupali u svojstvu savetnika za privredu u odnosu na primedbe na inspekcijski nadzor.
Sledeći veliki korak ove reforme koji očekujemo do kraja 2018. godine je E-ispektor – jedinstvene platforme za rad i izveštavanje svih 40 inspekcija, najavio je ministar Ružić.
Izvor/Foto:MDULS