Uz blagoslov Njegovog Visokopreosveštenstva Arhiepiskopa i Mitropolita niškog Arsenija, a zbog velikog interesovanja vernika da se poseti manastir Kakovo i druge svetinje Grčke, crkva „Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja“ u Lebanu i Hadži Momčilo Cvetković organizuju pokloničko putovanje i poklonjenje svetinjama u Grčkoj – 25. aprila (petak) i 26. aprila (subota) 2025. godine. Cena putovanja je 9.600 dinara po putniku. Plaćanje je u četiri rate: 03.03.2025.=2.600 din., 17.03.2025.=2.500 din., 01.04.2025.=2.500 din. i 16.04.2025.=2.000 din. U cenu putovanja je uračunat prevoz putnika i noćenje u Hotelu Birdas u Nea Kalikratiji.
Program putovanja:
– Poseta manastiru Kakovo-metohu manastira Hilandar 25.04.2025.g. od 08-12 časova. Učešće na Svetoj Liturgiji. Poklonjenje Manastirskim svetinjama, i učešće na manastirskoj Slavi. “Gospod Višnji tako reče, iz tvog srca Djevo, čista voda živa da poteče, te da žedni piju Hrista“! U neobičnoj prirodnoj lepoti, u predvorju Svete Gore na istoku Halkidikija, nedaleko od Stagire, rodnog mesta filozofa Aristotela, u podnožju planine Kakavos, po kojoj je i dobio ime, nalazi se metoh manastira Hilandara Kakovo. Na njega se nailazi kada se putuje iz pravca Stavrosa, odnosno Stratonija, na oko 7 kilometara pre Jerisosa, sa desne strane. Zauzima veliko prostranstvo od 1650 hektara koje u najvećoj meri pod šumom. Ovo je najznačajniji posed Svetog manastira Hilandara van Svete Gore. Mogu ga posećivati i žene.Blizina Bogorodičinog vrta, svetogorski duh, koji su monasi preneli ovde iz Svete Gore i Hilandara, uz srdačno gostoprimstvo, čine ovo mesto posebnim – oazom lepote i spokojstva i svojevrsnim misionarskim centrom.
– Poseta Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla kod Jerisosa– izgrađene na pećini sa izvorom lekovite vode za oči u vremenu od 12-13 časova.
– Poseta mestu Stagira od 13-14 časova, mesta u kome se nalazi park sa eksponatima posvećen Aristotelu, najvećem filozofu Antičke Grčke i učitelju koji je 16 godina podučavao Aleksandra Velikog.
– Poseta manastiru Svetog Apostola Jovana Bogoslova u Surotiju, nedaleko od Soluna. Ovaj manastir je posvećen Sv Jovanu Bogoslovu i Svetom Arseniju Kapadokijskom, čije mošti se tu nalaze. Suroti je na oko 22 km. od Soluna.U ovom ženskom manastiru starac Pajsije je proveo poslednje dane života. Inače ovom sestrinstvu starac je bio duhovni savetnik. 1994 godine , 12. jula starac je predao svoju dušu Bogu i sahranjen je u manastirskoj porti.
– Poseta Crkvi Svete Paraskeve epivatske u Nea Kalikratiji 25.04.2025.g. od 18-19:30 časova. Učešće na večernjoj službi. Smeštaj, odmor i noćenje od 20 časova u hotelu Birdas.
Nea Kalikratija je naselje nastalo spajanjem tri mesta – Nea Kalikratija, Agios Pavlos i Nea Iraklija. Nalazi se na 40 km od Soluna i ima oko 10.000 stanovnika. Hotel Birdas je na oko 250 metara od peščane obale.
– Poseta sabornoj Crkvi Svetog Velikomučenika Dimitrija u Solunu 26.04.2025.g. od 08-10 časova. Učešće na svetoj liturgiji i poklonjenje časnim i svetim Moštima Svetog Velikomučenika Dimitrija. Molitva za bolesne. “Moleći Boga, ištite s’Vjerom, ne sumnjajući ništa; jer koji sumnja… neka ne misli da će primiti što od Gospoda“.
Crkva Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu je najvažnija i najveća crkva u Solunu. Sveti velikomučenik Dimitrije je zaštitnik grada Soluna. Crkva datira iz vremena Vizantijskog carstva kada je Solun bio drugi po veličini grad u Vizantiji odmah posle Konstantinopolja (Carigrada). Crkva se nalazi na svetskoj kulturnoj baštini od izuzetnog značaja od 1989. godine. Unutar crkve nalazi se sarkofag sa moštima Svetog velikomučenika Dimitrija. Crkva danas predstavlja jedan od najlepših primera paleohrišćanskih i vizantijskih spomenika kulture u Solunu. Crkva se nalazi u Istoimenoj ulici.
– Poseta srpskom vojničkom groblju Zejtinlik u predgrađu Soluna 26.04.2025.g. od 12-13 časova.
Srpsko vojničko groblje na Zejtinliku se nalazi u naselju Ambelokipi u Solunu i u njegovom sklopu su smešteni grobovi srpskih, francuskih, italijanskih, engleskih i ruskih vojnika poginulih u borbama i proboju Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu. Kompleks groblja je podignut na prostoru na kome se od 1916. godine nalazila Glavna vojna poljska bolnica srpske vojske, u sklopu koje je nastalo i groblje za preminule koje je vremenom preraslo u današnji kompleks. Srpsko groblje (7.441 sahranjeni ratnik) predstavlja centralni deo kompleksa na Zejtinliku. U njegovom centru je kapela ispod koje se nalazi kosturnica u kojoj je sahranjeno 5.580 srpskih ratnika stradalih na Solunskom frontu. Oko mauzoleja (kapele sa kosturnicom) nalazi se deset parcela u kojima je sahranjeno 1448 srpskih ratnika. Pored toga tu su i dve zajedničke grobnice:
– 78 nepoznatih srpskih ratnika prenetih sa Solunskog fronta,
– 217 nepoznatih srpskih ratnika – zarobljenika prenetih iz Carigrada.
Polazak pokloničke grupe je u Svetloj Vaskršnjoj sedmici, u četvrtak 24.04.2025.g. u 23 časova ispred Crkve, nakon molebana, a povratak sa putovanja u subotu 26.04.2025.g. do 22 časova. Grupu predvode starešina Crkve u Lebanu sveštenik Goran Korda i organizator putovanja Hadži Momčilo Cvetković. Poneti sa sobom pasoše, zdravstvene knjižice i zdravstveno osiguranje izdatog od osiguravajućeg društva i drugo.
Prijava za putovanje i bliže informacije možete dobiti kod Hadži Momčila Cvetkovića na broj telefona 066/415-032