SOS Dečija sela Srbija organizovala su otvaranje izložbe „Boje života“, u Domu kulture „Abdula Krašnica“, Preševo, koji je obezbedio prostor za održavanje izložbe.
Radovi prikazani na izložbi nastali su na likovnim radionicama, koje su SOS Dečija sela Srbija uz pomoć akademskog slikara Miloša Ostojića organizovala za decu i mlade u Prihvatnim centrima Adaševci i Principovac tokom aprila 2017, kao i na umetničkim, kreativnim i okupacionim radionicama koje su SOS Dečija sela Srbija za izbeglice organizovala u Prihvatnim centrima Preševo, Kikinda i Obrenovac tokom 2017. godine.
Autorke i autori su različitih uzrasta i dolaze iz različitih zemalja. Pored umetničkih radova i crteža, na teme poput apstraktnog i akcionog slikarstva, mrtve prirode, portreta i mašte, na izložbi „Boje života“ prikazane su i fotografije Abuzara Soultanija, profesionalnog fotografa koji dolazi iz Irana, kao i pletene rukotvorine, vajarski i radovi urađeni dekupaž tehnikom. Posetioci su imali priliku i da vide kratke filmove o radu SOS Dečijih sela u izbegličkoj krizi, kao i o samoj izložbi.
Likovne, umetničke i kreativne radionice, kao deo okupacionih aktivnosti koje SOS Dečija sela sprovode sa izbeglicama, u okviru programa „Solidarnost“, naišle su na veliko interesovanje i izazvale jako dobar efekat među korisnicima koji su na njima otkrili sve mogućnosti koje umetnost pruža i iskoristili priliku da univerzalnim jezikom umetnosti iskažu svoju kreativnost i podele osećanja.
Izložba „Boje života“ već je prikazana u Šidu, Obrenovcu, Kikindi i Beogradu, gde je naišla na veliko interesovanje, a nakon Preševa obići će i druge lokacije u Srbiji na kojima su SOS Dečija sela angažovana na pružanju podrške izbeglicama, sa ciljem upoznavanja sa drugim kulturama i ukazivanja na potrebe izbeglica i teškoće sa kojima se one suočavaju.
Program urgentne pomoći „Solidarnost“ pokrenut je u avgustu 2015. godine, sa ciljem pružanja materijalne pomoć i psihosocijalne podrške deci i porodicama, izbeglicama sa Bliskog Istoka, na njihovom putu kroz Srbiju. SOS Dečija sela Srbija obezbedila su Sigurna mesta za decu, Kutak za majku i dete, porodični kutak, IT kutak, podršku “Super autobusa” i mobilnih timova, koji distribuiraju materijalnu i nematerijalnu pomoć, podšku timova za zaštitu dece, kao i podršku nadležnim državnim institucijama i lokalnim zajednicama, kroz jačanje njihovih kapaciteta za odgovor na izbegličku krizu.
SOS Dečija sela Srbija su humanitarna, nevladina organizacija, posvećena dobrobiti dece – brizi o deci bez roditeljskog staranja, i jačanju snaga porodica i zajednica u brizi o svojoj deci i očuvanju njihove bezbednosti, kao preventivnoj meri protiv napuštanja i zanemarivanja dece. U Srbiji smo prisutni od 2004. godine, kroz brigu o deci bez roditeljskog staranja u SOS Dečijem selu Kraljevo, Centre za podršku porodici u Nišu, Obrenovcu i Beogradu, Program podrške hraniteljskim porodicama, Program za podršku zapošljavanju mladih u Beogradu, program hitne pomoći realizovan zemljotresa u Kraljevu, poplava u Obrenovcu i Lazarevcu i program hitne pomoći izbeglicama u tranzitu kroz Srbiju.
(Kraj)