Beograd, 14. avgusta 2019.- Drzava ima plan da za preduzeca koja su godinama bila na teretu budzeta, a neka su jos uvek, pronadje strateske pratnere, kao sto je to uradila u slucajevima RTB Bor, Zelezare Smederevo, PKB..., kaze premijerka Ana Brnabic (na slici) naglasava da drzava ima plan i za "Resavicu", cija bi cetiri rudnika po preporuci MMF-a trebalo zatvoriti. Rudari ne moraju da brinu, drzava ih nece ostaviti bez posla, porucuje premijerka u intervjuu za Tanjug. "Necemo zatvoriti nijedan rudnik sve dok za 3.500 radnika ovog preduzeca ne obezbedimo alternativno zaposlenje", kaze Brnabic. FOTO TANJUG/ ZORAN ZESTIC/ nr

Od 1. septembra veštačka inteligencija u nastavi

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić najavila je danas na onlajn predstavljanju Studije o proceni politika digitalne pristupačnosti u Srbiji da od 1. septembra ove godine veštačka inteligencija postaje deo nastavnog programa u osnovnom obrazovanju.

Brnabić je rekla da se deca već od prvog razreda osnovne škole upoznaju sa algoritamskim razmišljanjem, i podsetila na to da je programiranje od 2017. godine postalo obavezan predmet od petog razreda.

Od 2017. godine počeli smo sa uvođenjem digitalnih udžbenika i digitalnih učionica i plan je da u potpunosti digitalizujemo sve naše škole i obrazovni sistem do kraja 2022. godine, poručila je premijerka.

Ona je ocenila da je prekvalifikacija u oblasti informacionih tehnologija odličan primer za to da se vodi računa o digitalnoj pismenosti svih uzrasta, uz napomenu da je do sada tu obuku završilo više od 2.000 kandidata i da se sa tim procesom nastavlja.

Kada je reč o digitalnoj povezanosti, predsednica Vlade je objasnila da je cilj da se obezbedi širokopojasna mreža za 99 odsto domaćinstava u Srbiji do 2025. godine, i ocenila da je Srbija u prethodnih pet godina doživela neverovatan uspeh na polju digitalne transformacije vlade.

Gotovo u potpunosti smo se okrenuli elektronskoj upravi kao najboljem načinu da građanima i privredi obezbedimo efikasnu i transparentnu javnu upravu. Ne čini mi se preterano kada kažem da je svaki pojedinac u Srbiji u poslednjih pet godina shvatio važnost digitalizacije, istakla je Brnabić.

Premijerka je ukazala na to da se posebna prednost digitalizacije videla u situaciji sa pandemijom koronavirusa, kako kada je reč o javnoj upravi, tako i obrazovanju i privredi.

Ona je navela da je digitalizacija neophodna za pružanje boljih javnih usluga, da država bude na raspolaganju građanima 24 sata, kao i za kvalitetnije obrazovanje i konkurentniju privredu.

Studija koju danas predstavljamo ima za cilj da se utvrdi trenutno stanje digitalne pristupačnosti i trasira put za dalje. Želimo da uspostavimo još inkluzivnije digitalno društvo i da prevaziđemo digitalni jaz koji je sve veći problem u čitavom svetu, objasnila je premijerka.

Brnabić je naglasila da u Srbiji dnevno približno 10.000 građana postaju eGrađani na portalu eUprave, a da je za to jednim velikim delom zaslužan sistem imunizacije.

Fokus ka digitalizaciji ogleda se u velikim investicijama, kao što su uvođenje širokopojasne mreže u svim naseljima, izgradnja data centara, tehnoloških parkova, kao i poboljšanje pristupačnosti za sve kategorije društva, istakla je Brnabić.

infocentarjug.rs

Scroll to Top