Pod motom „deca i mladi za decu i mlade“ udruženje BAZAART juče je od 17.00 do 20.30 u Tašmajdanskom parku drugi put zaredom organizovalo manifestaciju „Pozorište u parku“, reviju kreativnog dramskog stvaralaštva dece i mladih na otvorenom.
Beograd – Odabrano je deset od velikog broja prijavljenih predstava iz cele Srbije, a jedna je iz Čakovca u Hrvatskoj. Pored brojnih posetilaca, bila su prisutna i deca iz marginalizovanih i osetljivih grupa: romskih vrtića, Svratišta i nekih od dnevnih boravaka za decu s razvojnim poteškoćama. Za dobro raspoloženje između predstava pobrinula se Gordana Tasić, glumica posvećena radu sa decom, koja zna tajnu kako da ih začara.
Na Šah-pjaceti u Tašmajdanskom parku odigrane su predstave Nemušti jezik, Porodica Žirafić, Čuvari parka, Bajka o caru i soli, Dječak Vuk i tri prasice, Svakom treba šansu dati, Loptica skočica, Šarene jabuke i Autobiografija.
Teatar „Gimnazijalac“ lebanske Gimnazije izveo je predstavu „Autobiografija“ po tekstu Branislava Nušića, a u režiji Dušana Blagojevića, profesora srpskog jezika. Gimnazijalci su svojim maestralnim izvođenjem oduševili beogradsku publiku. Od prvog susreta dramske grupe, kada su zajedno birali koje će štivo razraditi, svi učesnici bili su uključeni u proces stvaranja predstave. To je doprinelo da se stvore jaka motivacija, snažan zajednički duh i jedinstvena atmosfera koji su ovu predstavu proneli širom Srbije i osvojili brojne nagrade. U predstavi punoj pokreta i muzike, odlučno, onako kako samo mladi i obrazovani ljudi mogu da učine, glumačka trupa lebanskih gimnazijalaca osvojila je srca beogradske publike.
Predstava je rađena prošle godine povodom obeležavanja 150 godina od rođena našeg komediografa Branislava Nušića.
– Izabrali smo ovo Nušićevo delo jer je aktuelno zbog teme i poruke, ali je i duhovita priča o devijantnim pojavama u društvu – objasnio je režiser predstave Dušan Blagojević.
Među nama su i danas Nušićevi doktori-plagijatori, gospođe ministarke, narodni poslanici, ožalošćene porodice, nastavnici koji ne moraju da znaju ono što predaju, mitropoliti čije grehe prekriva mantija, poštari koji otvaraju tuđa pisma, carinici-profiteri, lekari koji ispred etike stavljaju novac… Sva ta „sumnjiva lica“ Nušić filigranski precizno opisuje u „Autobiografiji“.