Iza njega su skoro četiri decenije uspešnog rada u Opštoj bolnici Leskovac. Dvadeset godina obavljao je funkciju načelnika Službe hirurgije, a četiri godine bio je i na čelu Hirurškog sektora. Aktivan i u sedmoj deceniji, nakon odlaska u zasluženu penziju, svoj poziv nastavlja u privatnoj poliklinici „DCM“. Dr Jovica Vučković, specijalista opšte hirurgije, lekar je čije se ime pominje sa velikim uvažavanjem i poštovanjem. Ne samo zbog brojnih, uspešno izvedenih operacija, već i zbog toga što je, držeći se načela na kojima počiva Hipokratova zakletva, uvek imao na umu da ispred njega stoji ljudsko biće.
TRNOVIT PUT DO USPEHA Rođen je u mahali Linčište iznad sela Predejane, gde je proveo prve tri godine života, nakon čega se preselio u Predejane, gde je završio osnovnu školu. „Posle toga, školovanje sam nastavio u Gimnaziji u Leskovcu, a po završetku Gimnazije upisao sam Medicinski fakultet u Nišu, koji sam završio na vreme. Nakon završetka fakulteta, počeo sam da radim u Leskovcu. Godinu dana je trajao pripravnički staž, nakon toga sam se zaposlio na Odeljenju hirurgije, dakle, od prvog dana do poslednjeg dana radio sam na tom odeljenju. Od trideset osam i po godina radnog staža, dvadeset godina sam bio načelnik hirurgije, a u međuvremenu sam i četiri godine obavljao funkciju direktora Hirurškog sektora“, dodaje naš sagovornik. Njegov životni put, poput svih koje imaju uspešni ljudi, bio je trnovit i nije došao preko noći. „Moja, slobodno mogu da kažem sjajna karijera, potkovana je velikim radom, velikim trudom, velikim odricanjem. Odricao sam se i od sebe, mnogo puta i od porodice, čiju sam veliku podršku imao. Mnogo odvojenog vremena za usavršavanje, za rad, uz pomoć najvećih specijalista ili profesora sa klinika, pre svega, sa prve hirurške klinike. Zaista mislim da sam radio taj posao dobro, po savesti. Savest mi je zaista izuzetno mirna i čista, kad pričam o svemu onome što sam radio i uradio u hirurgiji“, ovim rečima doktor Vučković odgovara na pitanje novinara portala Infocentar jug kako sada posmatra svoj radni vek. Tokom tih dvadeset godina, koliko je doktor Vučković obavljao funkciju načelnika, umnogome je nadograđen rad Službe hirurgije. „Ne mogu da kažem da je hirurgija krenula sa mnom, to nije istina. Hirurgija je i pre toga bila dobra služba, imala je jedan ozbiljan temelj sa mnogo dobrih hirurga. Međutim, krenuli smo dalje da to usavršavamo, da širimo grane i oblasti u hirurgiji koje se rade i na klinikama, da ih razvijamo i kod nas u bolnici. I uspeli smo. Bilo je tu sjajnih profesora koji su nam pomagali u tome. Jedan od njih je Zoran Krivokapić, jedan od najvećih hirurga, specijalista za debelo crevo, ne samo u Srbiji i tadašnjoj Jugoslaviji, nego i u Evropi. Nesebično je nama pomogao i uspeli smo to da razvijemo. Pomenuo bih i profesora Miška Stojanović iz Niša, profesora Jovanović i druge hirurge. Bukvalno nije bilo čoveka koji se nije našao da nam pomogne, a ja i moj tim smo sve to prihvatali, mnogo radili i uspeli smo zaista da napravimo jednu ozbiljnu hirurgiju, koja je bila pandan hirurgijama na klinikama“, ocenjuje naš sagovornik.
NEDOSTATAK ADEKVATNIH KADROVA KAO GORUĆI PROBLEM Na pitanje kako sada ocenjuje stanje u leskovačkom i srpskom zdravstvu, doktor Vučković kao problem navodi nedostatak kadrova, nastao usled zabrane zapošljavanja i dodele specijalizacija koja je dugi niz godina bila na snazi. „Zaista je jedan period bio sjajan, ne samo hirurgija, kompletno cela bolnica je bila jedna ozbiljna bolnica. Sada nisam mnogo upućen sa svim događajima u bolnici, pa ne bih mogao mnogo da komentarišem šta se sada dešava. Međutim, napravljen je jedan sistemski problem- problem sa kadrovima. Oprema stiže i treba da stiže, ali treba i neko da radi sa tom opremom. Zašto je došlo do krupnih problema oko kadrova? Mislim da je to bilo 2010. godine, ako se ne varam, zabranjen je prijem lekara i dodela specijalizacija u trajanju od deset godina. To je jedan veliki propust. Napravljena je jedna velika rupa između mladih lekara i nas starijih, iskusnih, koji smo otišli u penziju, i to veliki broj za relativno kratko vreme. Samim tim, ovi mladi lekari koji su došli i trebalo mnogo da nauče od nas, kako bi teoriju koju su savladali pretočili u praktični rad, nisu mogli da se mnogo oslone i dobiju mnogo toga od nas. To je zaista veliki problem. Jedan od razloga je zaista taj.“ Drugi problem, prisutan i na većim klinikama, jesu zdravstveni radnici koji su diplomu stekli „preko noći“. „To je veliki problem. To je jedan od najvećih problema u srpskom zdravstvu, neću da govorim samo o leskovačkom. Bili smo i na klinikama, gde imaju isti taj problem, kao i naša bolnica u Leskovcu, gde su zaposleni tehničari koji su završili neke kurseve za tri meseca i ubačeni da rade jedan izuzetno odgovoran posao. Posao sestre je veoma važan. Mi napravimo vizitu, napišemo šta treba da se uradi, odemo da radimo, da li u operacionim salama ili u ambulantama, nakon čega pacijenti budu prepušteni sestrama da dovrše taj posao, podele terapiju, da alarmiraju nas lekare ako vide da nešto što ne valja. Sa ovako završenim školama, ove sestre su zaista izvan svih događaja, toliko da se prave krupni propusti u lečenju. Ja bih im poručio da se vrate da rade posao koji su zaista znali da rade. Ako već hoće da rade taj posao, da upišu školu koju treba da završe onako kako se završava, korektno, uz dodatnu praksu i da onda počnu da rade.“ Na pitanje ima li nade da će ovaj problem biti iskorenjen, doktor Vučković odgovara sa pesimizmom: „Neće se iskoreniti, na žalost, siguran sam da neće.“