Povodom konferencije za štampu Grupe građana Za Leskovac zajedno saopštenjem za javnost oglasio se zamenik predsednika leskovačke Skupštine Oliver Antanasijević. Saopštenje prenosimo u celosti:
„Na današnjoj konferenciji za štampu odbornik odborničke grupe „Za Leskovac zajedno“ Nebojša Cakić, izneo je niz neosnovanih navoda i proizvoljnih tumačenja. Konferenciju za štampu, koja je održana 13. septembra 2024. godine u 14,00 sati u svečanoj sali Skupštine grada, zakazao sam i održao na osnovu ovlašćenja iz člana 148. stav 2. Poslovnika Skupštine grada. Dakle potpuno legitimno i legalno. Na ovoj konferenciji, na moj poziv, govorili su sekretar Skupštine grada saglasno ovlašćenjima člana 54. Poslovnika Skupštine grada i šef Odseka za poslove Gradskog veća u skladu sa članom 97. stav 2. Statuta grada. Dakle, stručna lica koja se bave pravnom problematikom u Skupštini grada, shodno temi o kojoj je bilo reči.
Što se tiče otvorenih pitanja na današnjoj konferenciji za štampu Grupe građana Za Leskovac zajedno i navoda da su građanska i narodna inicijativa različiti instrumenti neposrednog učešća građana, ističem sledeće: Narodna i građanska inicijativa su suštinski i proceduralno isti instrument čiji pravni osnov proizilazi iz Ustava Republike Srbije i Zakona o lokalnoj samoupravi, ali se način ostvarivanja građanske (narodne) inicijative uređuje Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi.
Kao oblik participativne demokratije građanska inicijativa podrazumeva da građani i građanke daju veliki broj podataka o sebi, kao na primer JMBG, broj lične karte, adresu i potpis, čime ovo pitanje postaje povezano sa pitanjem zaštite podataka o ličnosti i zbog toga ovaj postupak treba da se odvija pred nadležnim organima“, navodi se u saopštenju.
Inače, naglašavajući razliku između narodne i građanske inicijative, predstavnici Grupe građana „Za Leskovac zajedno“ su na današnjoj konferenciji za medije poručili da će nastaviti sa prikupljanjem potpisa za sazivanje vanredne sednice skupštine, na kojoj bi se raspravljalo o smeni gradonačelnika Leskovca. Na konferenciji je istaknuto da građanska i narodna inicijativa nisu isti pravni instituti, već da za njih važe različiti zakoni. Kako je objasnio Nebojša Cakić, šef odborničke grupe „Za Leskovac zajedno“, najvažnija razlika se sastoji u tome što se narodna inicijativa može podneti samo protiv opštih akata, poput Ustava, zakona, Statuta lokalne samouprave, a građanskom inicijativom se predlaže donošenje akta – pojedinačnog i opšteg. Sa današnje konferencije je poručeno da je aktuelno prikupljanje potpisa za sazivanje vanredne sednice u skladu sa zakonom.