Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije saopštilo je da će se, na osnovu odluke Tima za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola, kombinovana nastava od ponedeljka, 11. oktobra, primenjivati u srednjim školama na teritoriji osam lokalnih samouprava.
U skladu sa tim, drugi model organizacije obrazovno-vaspitnog rada, odnosno kombinovana nastava, sprovodiće se u Beogradu, Velikoj Plani, Vlasotincu, Vrnjačkoj Banji, Lajkovcu, Lebanu, Temerinu i Šapcu.
Ovaj model nastave podrazumeva da se obrazovno-vaspitni proces organizuje kombinovanjem neposredne nastave i nastave na daljinu, a odeljenja su podeljena u grupe.
Pre donošenja odluke, za svaku lokalnu samoupravu razmatrani su: opšta epidemijska situacija, podaci iz nadzora o obolevanju kod učenika i nastavnika, kao i podaci o utvrđenim klasterima obolelih, odnosno broju odeljenja koja su prešla na treći model nastave.
U svim ostalim osnovnim i srednjim školama u Srbiji primenjuje se prvi model organizacije obrazovno-vaspitnog rada, koji podrazumeva neposrednu nastavu u školama.
Prema podacima iz nadzora preuzetim iz elektronskog sistema „Servis javnog zdravlja“ koje je Ministarstvu dostavio Institut „Milan Jovanović Batut“ u nedelji od 27. septembra do 6. oktobra broj obolele dece školskog uzrasta od 6 do 18 godina je bio 2.774 (0,35 odsto).
U osnovnim i srednjim školama na teritoriji Republike, ukupno je 71 (0,18 odsto) odeljenje (16 i manje učenika), koje je zbog najmanje tri slučaja infekcije učenika u odeljenju promenilo način organizacije rada sa neposrednog rada na onlajn nastavu u poslednjih 10 kalendarskih dana.
Ukupno je 992 (2,48 odsto) odeljenja (17 i više učenika) koja su zbog najmanje dva slučaja infekcije učenika u odeljenju promenila način organizacije rada sa neposrednog na kombinovani u poslednjih 10 kalendarskih dana i 120 (0,3 odsto) grupa u kojima se iz kombinovanog modela prešlo na onlajn (pojava tri slučaja infekcije učenika) u poslednjih 10 kalendarskih dana, navodi se u saopštenju.
infocentarjug.rs